دوره 26، شماره 102 - ( 5-1396 )                   جلد 26 شماره 102 صفحات 71-77 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi Kojidi H, Rahbar Taramsari M, Badsar A, Hashemi E, Attarchi M. Evaluation of Clinical and Iaboratory Findings in Snakebite Patients . jour guilan uni med sci. 2017; 26 (102) :71-77
URL: http://journal.gums.ac.ir/article-1-1464-fa.html
محمدی کجیدی دکتر حمید، رهبر طارمسری دکتر مرتضی، بادسار دکتر علیرضا، هاشمی دکتراقبال، عطارچی دکتر میرسعید. بررسی یافته‌های بالینی وآزمایشگاهی بیماران دچار مارگزیدگی . مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان. 1396; 26 (102) :71-77

URL: http://journal.gums.ac.ir/article-1-1464-fa.html


گروه اخلاق وپزشکی قانونی ومسمومیت، مرکز آموزشی رازی، خیابان سردار جنگل، رشت، گیلان، ایران
چکیده:   (2854 مشاهده)
مقدمه: گزش مار از کاستی‌های بهداشتی در بسیاری از کشورهای جهان است که سبب آزار و سلب آسایش و حتی مرگ افراد می‌شود. بر پایه نوع مار و مکان جغرافیایی ممکن است یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی متفاوت باشد.
هدف: تعیین یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی بیماران مارگزیدگی مراجعه کننده به بیمارستان رازی رشت در یک دوره زمانی چهار ساله.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی گذشته نگر همه پرونده‌های بیماران مراجعه کننده به بخش مسمومیت بیمارستان رازی رشت از آغاز سال 1390تا پایان 1393 که با تشخیص مارگزیدگی در این مرکز بستری شده بودند، بررسی شدندکه بعد از خارج کردن پرونده‌های ناکامل، حجم نمونه به صورت تصادفی به 100 مورد رسید و متغیرهای سن، جنس، فصل‌، مکان جغرافیایی مارگزیدگی، عضو گزیده شده و نشانه‌های موضعی و سیستمی و آزمایشگاهی استخراج و واکاوی آماری شد.
نتایج: در این مطالعه 100 پرونده‌ بررسی شد که 71 بیمار مرد و 29 نفر زن بودند. میانگین سنی بیماران 14/43 سالگی بود. بیشتر بیماران در فصل بهار و تابستان گزیده شده‌بودند. بیشترین محل گزش با 53 مورد در اندام تحتانی بود. در بین نشانه‌ها و عوارض مارگزیدگی خونروی زیر جلدی با 100 مورد ‌بیشترین فراوانی را داشت. از علایم موضعی مارگزیدگی درد با 81 مورد ‌بیشترین فراوانی را داشت. تمامی موارد، آنتی بیوتیک و فرآورده‌های خونی دریافت کرده بودند. میانگین تعداد ویال‌های مصرفی پاد‌زهر برای هر نفر 77/0± 26/2 عدد بود. در بیماران مار‌گزیده، هیچ‌گونه مرگ و میری وجود نداشت.
نتیجه‌گیری: گزش مارهای منطقه گیلان چه بسا عوارض سیستمی شدید در پی نداشته‌ و نشانه‌های موضعی بارزتر دارند. همچنین، نتایج مطالعه ما نشان داد که بیشتر گزش‌ها در مناطق کوهستانی و در فصل بهار و تابستان روی می‌دهد، از این رو تجهیز مراکز درمانی خانه‌های بهداشت و شناخت مارهای شایع در مناطق کوهستانی بویژه در فصول بهار و تابستان و تسهیل و کاهش ‌مدت زمان دسترسی به پاد‌زهر پیشنهاد می‌شود.
واژه‌های کلیدی: آنتی دوت‌ها‌، مارگزیدگی
متن کامل [PDF 191 kb]   (549 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Guilan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb