دوره 29، شماره 113 - ( 1-1399 )                   جلد 29 شماره 113 صفحات 11-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Movaafegh M, Hosseini M, Ali MohammadZadeh K. The Readiness Level of the Medical Services Centers in the Establishment and Implementation of Green Hospital Standards in Rasht. jour guilan uni med sci. 2020; 29 (113) :11-21
URL: http://journal.gums.ac.ir/article-1-2243-fa.html
موافق محمد رضا، حسینی دکترمجتبی، علی‌محمدزاده دکترخلیل. ‌میزان آمادگی مراکز درمانی شهرستان رشت در استقرار و پیاده‌سازی استانداردهای بیمارستان سبز. مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان. 1399; 29 (113) :11-21

URL: http://journal.gums.ac.ir/article-1-2243-fa.html


گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال، ایران
چکیده:   (496 مشاهده)
چکیده
مقدمه‌: بیمارستان‌ها از مراکز درمانیی هستند که بیشترین آلودگی را در زمینه محیط‌زیست ایجاد می‌کنند. بیمارستان سبز به بیمارستانی اشاره دارد که محیط را بخشی از فرایندهای کیفیت خدماتش دیده و با بکار بستن رویکردهایی موثر در هریک از ابعاد ‌مانند مدیریت، آب، انرژی، ساختمان، پسماند، دارو و خرید، به دنبال آن است که به خود و دیگران آسیبی نرساند.
هدف:‌‌ بررسی میزان آمادگی مراکز درمانی شهرستان رشت در استقرار و پیاده سازی استانداردهای بیمارستان سبز‌.
‌مواد و روش‌ها‌: پژوهش از نوع توصیفی ـ مقطعی و از نظر روش اجرا پیمایشی‌‌.‌جامعه آماری پژوهش همه بیمارستان‌های دولتی شهرستان رشت بودند که از بین آنها 8 بیمارستان به صورت نمونه‌گیری در دسترس به عنوان حجم نمونه انتخاب شدند. ابزارگردآوری اطلاعات چک لیست‌های بیمارستان بوده است. داده‌ها با مشاهده و گفتگو گرد‌آوری شد. داده‌های‌‌ چک لیست‌ها ‌در برگیرنده دو بخش، اطلاعات دموگرافیک‌ و اطلاعات‌‌ 7 متغیر بیمارستان سبز بود که پاسخگویان باید میزان آمادگی بیمارستان تابعه خود را در هرکدام از بخش‌های چک لیست بیمارستان سبز بیان می‌کردند برای واکاوی اطلاعات از نرم‌افزار آماری Spss و آمار توصیفی(توزیع و درصد فراوانی و میانگین) و آمار تحلیلی (آزمون های t‌، کولموگروف_اسمیرنوف و...) استفاده شد‌.
نتایج: ‌8 بیمارستان مورد بررسی از نظر استانداردهای مربوطه بیمارستان سبز در وضعیت مناسبی قرار ندارند (میزان رعایت استانداردها 8/36 درصد بدست آمد‌) و همچنین، این بیمارستان‌ها آمادگی لازم‌‌ برای پیاده‌سازی استانداردهای بیمارستان سبز را نداشته و تنها در زمینه مصرف دارو(امتیاز 6/65) با استانداردهای بیمارستان سبز مطابقت لازم را دارند اما از نظر مدیریت انرژی؛‌ مدیریت پسماند؛ حفاظت از آب(امتیاز 34)؛ استفاده از مواد شیمیایی(امتیاز 43)؛ معماری سبز (امتیاز35) و خرید ملزومات بیمارستانی (امتیاز 2/23) در وضعیت مناسبی‌‌ قرار ندارند.
نتیجه‌گیری: استانداردهای بیمارستان سبز در مدیریت پایدار و صرفه‌جویی در هزینه‌های بیمارستان‌ها‌‌ اهمیت ویژه‌ای دارد، گذشته از بحث کلی ساختمان‌های سبز، رعایت این اصول در بیمارستان‌ها افزون بر جنبه‌های پایداری آن، در جهت بهبود کیفیت درمانی بیماران نقش بسزایی دارد و اجرای این استانداردها در استان نیازمند‌‌ برنامه‌ریزی جامع در زمینه 7 متغیر مورد مطالعه و شفاف‌سازی دستورکار و قوانین مربوطه، آموزش و مستندسازی اقدامات صورت گرفته است.
متن کامل [PDF 257 kb]   (99 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/1/5 | پذیرش: 1399/1/5 | انتشار: 1399/1/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Guilan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb