:: دوره 25، شماره 99 - ( 7-1395 ) ::
جلد 25 شماره 99 صفحات 43-49 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل موثر بر بهره‌وری منابع انسانی از دیدگاه کارکنان بیمارستان رسول اکرم(ص) رشت در سال 1393
فردین مهرابیان، پروانه حسنی‌پور*
بیمارستان رسول اکرم تامین اجتماعی، رشت، ایران
چکیده:   (2949 مشاهده)

مقدمه: نیروی انسانی مهم‌ترین عامل در بهبود بهره‌وری است، امروزه در برخی از سازمان‌های بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها کاهش بهره‌وری نیروی انسانی به یک چالش مبدل شده‌است که می‌تواند ناشی از استفاده نشدن بهینه از منابع انسانی موجود در بیمارستان‌ها باشد.

هدف: بررسی عوامل موثر بر بهره‌وری منابع انسانی از دیدگاه کارکنان بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) رشت.

مواد و روش‌ها: پژوهش از دسته مطالعات توصیفی و مقطعی است که در زمستان سال 1393 انجام شد. جامعه و محیط پژوهش همه کارکنان بیمارستان رسول اکرم(ص) رشت دربرگیرنده 420 نفر بودند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها پرسشنامه استاندارد دربردارنده دو بخش که بخش اول آن حاوی 8 پرسش در مورد ویژگی‌های دموگرافی و بخش دوم 42 سوال در خصوص مؤلفه‌ها و  متغیرهای موثر بر بهره‌وری نیروی انسانی بود. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار 18SPSS  و شاخص‌های آمار توصیفی و اعتبار محتوای آن با تحلیل عاملی اکتشافی و رتبه‌بندی با آزمون فریدمن انجام شد.

نتایج: شرایط محیطی با میانگین رتبه 72/3، شیوه رهبری با میانگین رتبه 30/3، فرهنگ سازمانی با میانگین رتبه 99/2، توانمند‌سازی با میانگین رتبه 87/2و عوامل انگیزشی با میانگین رتبه 12/2 مهم‌ترین مؤلفه‌های بهره‌وری نیروی انسانی بودند.

نتیجه‌گیری: فراهم کردن شرایط محیطی، تامین امکانات و سازوکار مناسب، حاکم ساختن فرهنگ کار و توانمند ساختن کارکنان نقش بسزایی در افزایش بهره‌وری نیروی انسانی در بیمارستان دارد.

واژه‌های کلیدی: بیمارستان‌ها /کارایی/ نیروی انسانی
متن کامل [PDF 204 kb]   (987 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۰


XML   English Abstract   Print


دوره 25، شماره 99 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها