:: دوره 25، شماره 99 - ( 7-1395 ) ::
جلد 25 شماره 99 صفحات 57-68 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل پیشگویی‌کننده کیفیت زندگی کاری در پرستاران اتاق عمل
فرحناز عبداله زاده، ال‌ناز اصغری، محمد اصغری جعفرآبادی، فریبا محمدی، علیرضا روحانی، محسن مردانی کیوی*
گروه ارتوپدی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران.
چکیده:   (3194 مشاهده)

مقدمه: کیفیت زندگی کاری یک مفهوم  بسیار مهمی است که با عوامل مدیریتی و انسانی زیادی ارتباط دارد. با توجه به این‌که پرستاران بیشترین تعداد نیروی انسانی سازمان‌های بهداشتی هستند، از این رو  ارزیابی کیفیت زندگی کاری آنان و عوامل پیشگویی‌کننده آن برای افزایش بهره‌وری سازمانی و دیگر پیامدهای کاری الزامی است.

هدف: با توجه به شرایط ویژه پرستاران در اتاق عمل، هدف این مطالعه تعیین عوامل پیش بینی کننده کیفیت زندگی کاری در پرستاران اتاق عمل می باشد.

مواد و روش‌ها: این مطالعه‌ی توصیفی- تحلیلی در مراکز آموزشی درمانی شهرتبریز در سال94-93 انجام شد. جامعه‌ی پژوهشی پرستاران شاغل در اتاق عمل بودند که به صورت خوشه‌ای نمونه‌گیری شدند. ابزار مطالعه پرسشنامه‌ی کیفیت زندگی کاری Sirgy بود که پس از تعیین روایی و پایایی(85/0=α) استفاده شد. این ابزار، کیفیت زندگی کاری را از هفت بعد نیازهای بهداشتی و ایمنی، اقتصادی و خانوادگی، اجتماعی، عزت نفس، خود شکوفایی، دانش و نیازهای زیباشناختی می‌سنجد. داده‌ها با نرم‌افزار 16SPSS و با آزمون‌های توصیفی، تحلیلی و رگرسیون واکاوی شدند.

نتایج: در پایان 147 پرسشنامه تکمیل شد. میانگین و انحراف معیار کیفیت زندگی کاری40/8±65/44 بود. درد ماهیچه‌ای(000/0=p)، ورزش روزانه(030/0=p) و رضایت شغلی(001/0=p) که در  تجزیه تحلیل تک متغیره با کیفیت زندگی کاری ارتباط معنی‌داری داشتند. ورزش روزانه و رضایت شغلی نیز توانستند 7/19 درصد تغییر واریانس کیفیت زندگی کاری را پیشگویی کنند.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج ،تسهیل شرایط ورزش روزانه ، اصلاح مشکلات ارگونومیکی و بهبود رضایت شغلی پرستاران اتاق عمل در جهت  بهبود کیفیت زندگی کاری آنان ضرورت دارد.

واژه‌های کلیدی: اتاق عمل/ پرستاران/ کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 255 kb]   (942 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۱


XML   English Abstract   Print


دوره 25، شماره 99 - ( 7-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها