:: دوره 25، شماره 100 - ( 11-1395 ) ::
جلد 25 شماره 100 صفحات 19-27 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مرتبط با رفتارهای پیشگیری‌کننده هپاتیت ب بر پایه الگوی اعتقاد بهداشتی در شاغلین پرخطر
مژگان رحیمی گیل چالان، دکتر زهرا جلیلی* ، دکتر ربیع‌الله فرمان‌بر
گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (2595 مشاهده)

مقدمه: هپاتیت ب یکی از رایج­ ترین بیماری­های شغلی است. افرادی که با خون و فراورده­های آن سر و کار دارند به­عنوان شاغلین پرخطر این بیماری به­شمار می­روند. رفتار شاغلین در ابتلا و انتشار بیماری نقش اصلی را به­عهده دارد. این رفتار با عوامل انگیزشی، درک بیماری و باور فرد ارتباط دارد که این عوامل پردازه­ای از الگوی باور بهداشتی در آموزش بهداشت است.

هدف: تعیین عوامل مرتبط با رفتارهای پیشگیری کننده هپاتیت ب بر اساس الگوی اعتقاد بهداشتی در شاغلین پر خطر

مواد و روش­ها: در این مطالعه توصیفی - تحلیلی 110 نفر از شاغلین پر خطر مراجعه‌کننده به مرکز بهداشتی درمانی شماره 6 رشت  که تنها مرکز ارائه­دهنده خدمات واکسیناسیون به شاغلین در معرض خطر هپاتیت ب است به روش نمونه­گیری آسان وارد ﺷﺪﻧﺪ. اطلاعات با پرسشنامه مبتنی بر الگوی اعتقاد بهداشتی روا و پایا گردآوری شد و با آزمون‌­های همبستگی پیرسون و تی تست مستقل و آنالیز واریانس تحلیل روی داده­ها صورت گرفت.

نتایج: بیشتر واحدهای پژوهش زن(56%) با میانگین سنی 31 سال با انحراف معیار 7± سال بود. در مورد رفتارهای پیشگیری­کننده، 56%شاغلین پرخطر واکسن هپاتیت ب را دریافت نکرده بودند. از سازه­های الگوی اعتقاد بهداشتی، منافع درک شده  و راهنما برای عمل ارتباط معنی­داری با رفتارهای پیشگیری کننده از هپاتیت ب داشتند(001/0p<).

نتیجه­گیری: بر پایه یافته­های این مطالعه با تقویت سازه منافع درک شده و راهنما برای عمل می­توان ارتقای رفتارهای پیشگیری کننده از هپاتیت ب در شاغلین پر خطر را انتظار داشت. بنابراین، آموزش پیاپی آشنایی با رعایت احتیاط همگانی با تکیه بر الگوی اعتقاد بهداشتی آموزش مداوم پیشنهاد می‌شود.

واژه‌های کلیدی: هپاتیت ب، شاغلین پر خطر، الگوی باور بهداشتی، رفتار
متن کامل [PDF 463 kb]   (713 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۶


XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 100 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها