:: دوره 25، شماره 100 - ( 11-1395 ) ::
جلد 25 شماره 100 صفحات 66-82 برگشت به فهرست نسخه ها
مروری بر روش‌های هدایت اولتراسوند در بیحسی ناحیه‌ای در شبکه عصبی براکیال
مهرداد رفعتی رحیم‌زاده، حسن مولادوست، ابراهیم علیجانپور، مهرآور رفعتی رحیم‌زاده*
گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان
چکیده:   (2794 مشاهده)

مقدمه: بلوک شبکه براکیال برای اندام فوقانی، از روش­های ارزشمند در ایجاد بیحسی ناحیه­ای است. کلید موفقیت در این امر بستگی به دقت قرارگیری سوزن، تمرکز روی عصب و تزریق بیحسی موضعی دارد. در سال­های اخیر هدایت توسط سونوگرافی به سرعت در بیحسی ناحیه­ای تیدیل به یک استاندارد شده است. بنابراین مرور جنبه­های مختلف هدایت سوزن برای بیحسی  ناحیه­ای شبکه براکیال با استفاده از این روش ضروری به نظر می­رسد.

هدف: بررسی جنبه‌های مختلف هدایت سوزن برای بی‌حسی ناحیه‌ای شبکه عصبی براکیال.

مواد و روش­ها: برای این مطالعه از منابع و مقاله­های منتشر شده از سال 2016- 1990 استفاده شد.

نتایج: در این مقاله مروری اصول تکنولوژی اولتراسوند و جنبه­های مختلف بیحسی ناحیه­ای تحت هدایت اولتراسوند برای شبکه براکیال در سطوح اعصاب اینتراسکالن، بالای ترقوه، زیر ترقوه، آگزیلاری و سه عصب دیگر شناخته شده به عنوان اعصاب رادیال، مدیان و اولنار مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان می­دهد که بلوک اعصاب محیطی تحت هدایت اولتراسوند موجب لوکالیزه کردن بهتر عصب و در نتیجه زمان کمتر برای انجام بلوک، حجم کمتر داروی بیحسی موضعی، رویت نحوه و محل انتشار و خطر پایین­تر سمیت دارو، شروع سریع­تر و بلوک کامل­تر اعصاب، مدت طولانی­تر بلوک اعصاب حسی و حرکتی می­شود.

نتیجه­گیری: روش­های اولتراسوند علاوه بر ارزان و در دسترس بودن، امکان هدایت سوزن تحت سونوگرافی در بیحسی ناحیه­ای را فراهم نموده و موجب کاهش درد، مرخص شدن سریع بیمار، عوارض کم و رضایتمندی بالا بیمار می­شود. این روش ممکن است به سرعت جای خود را در بیحسی ناحیه­ای به عنوان یک استاندارد طلایی در مقایسه با روش‌های دیگر تثبیت کند.

واژه‌های کلیدی: اولتراسونوگرافی، بیحسی ناحیه ای، بلوک شبکه براکیال، تزریق بیحسی موضعی، بسامد، پروب مبدل
متن کامل [PDF 948 kb]   (686 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۶ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۶


XML   English Abstract   Printدوره 25، شماره 100 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها