:: دوره 26، شماره 101 - ( 1-1396 ) ::
جلد 26 شماره 101 صفحات 58-65 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه امید به زندگی و هوش معنوی در زنان مبتلا به سرطان پستان و زنان سالم
دکتر لیلا مقتدر*
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (1914 مشاهده)

مقدمه: سرطان پستان از شایع‌ترین انواع سرطان در زنان است. امروزه متغیرهایی چون امید به زندگی و هوش معنوی در بهبود و کاهش عود این سرطان مؤثر شناخته شدهاند.

هدف: تعیین امید به زندگی و هوش معنوی در زنان مبتلا به سرطان پستان و زنان سالم.

مواد و روش‌ها: روش این پژوهش به صورت توصیفی مقایسه‌ای انجام شده است. جامعه آماری شامل تمامی زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه کننده به مراکز تخصصی زنان در سال 1395 بودند که با توجه به شرایط ورود، از مراجعان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتخاب شدند. با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس و جدول کرجسی و مورگان در مجموع تعداد 150 نفر در قالب دو گروه زنان مبتلا به سرطان (75 نفر) و زنان سالم (75 نفر) به عنوان نمونه قرار گرفته و به پرسشنامه‌های هوش معنوی و امیدواری اشنایدر پاسخ دادند. تحلیل داده‌ها با استفاده از شاخص‌های توصیفی فراوانی، میانگین و انحراف استاندارد و آزمون آماری t و تحلیل واریانس انجام شد.

نتایج: طبق نتایج افراد گروه عادی نسبت به گروه بیماران مبتلا به سرطان در متغیر میزان امید به زندگی دارای میانگین بالاتری بودند)  001/0 p<  567/12t =  ).  ولی بین دو گروه از نظر متغیر هوش معنوی تفاوت معنی‌داری وجود نداشت(067/1 t = ).

نتیجه‌گیری: بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که زنان مبتلا به سرطان پستان در مقایسه با افراد عادی جامعه از امید به زندگی پایینی برخوردارند ولی هوش معنوی آنها یکسان است.

واژه‌های کلیدی: سرطان‌های پستان، متوسط عمر، هوش
متن کامل [PDF 186 kb]   (698 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۰


XML   English Abstract   Print


دوره 26، شماره 101 - ( 1-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها