دوره 26، شماره 102 - ( 5-1396 )                   جلد 26 شماره 102 صفحات 30-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران
چکیده:   (1688 مشاهده)
مقدمه: تعیین اولویت‌ها، فرآیندی مهم در مدیریت پژوهش‌های حوزه سلامت کشورها و هدفمند کردن آنها در راستای کارکرد به شمار می‌رود که اهمیت آن بویژه در زمان پخش کردن منابع اندک مالی و انسانی دو چندان می‌شود.
هدف: تعیین اولویت‌های پژوهشی حوزه سلامت در استان گیلان در سال 1393.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه نیازسنجی به روش دلفی به تعیین اولویت‌های پژوهشی حوزه سلامت در سال 1393 با همکاری 21 سازمان مرتبط با حوزه سلامت در استان گیلان و استفاده از راهبرد پژوهش در ضرورت‌های بهداشت ملی (ENHR) پرداخته شد.
نتایج: در نهایت 665 اولویت پژوهشی به عنوان اولویت‌های پژوهشی حوزه سلامت و 17 حیطه پژوهشی برای این اولویت‌ها تعیین شد این حیطه‌ها عبارتند از: عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، سامانه ارائه خدمات بهداشتی–‌‌درمانی، سوانح و پیشامدها، بیماری‌های غیرواگیر، بیماری‌های واگیر، بهداشت محیط و محیط زیست، بهداشت باروری، سلامت مادر و کودک، تغذیه و امنیت غذایی، سلامت و طب سالمندی، مراقبت دهان و دندان، طب سنتی، ‌بهداشت حرفه‌ای، فناوری دارویی و تجهیزات پزشکی، نظام دارویی، و اخلاق حرفه‌ای در علوم پزشکی و آموزش پزشکی.
نتیجه‌گیری: این طرح به ساختاربندی اولویت‌های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پرداخته‌است که بر‌پایه آن می‌توان در جهت سازماندهی طرح‌های پژوهشی دانشگاه در راستای اولویت‌های پژوهشی تعیین شده و تخصیص بهینه منابع مالی دانشگاه گام برداشت.
 
متن کامل [PDF 175 kb]   (359 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳