:: دوره 26، شماره 102 - ( 5-1396 ) ::
جلد 26 شماره 102 صفحات 62-70 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی بار رخدادهای ترافیکی و واکاوی عوامل منتسب به آن در جامعه روستایی استان گیلان
دکتر علی داودی کیاکلایه* ، دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک، لیلا کوچکی‌نژاد ارم‌ساداتی
مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ایران
چکیده:   (724 مشاهده)
مقدمه: پیش‌بینی می‌شود آسیب‌های ناشی از رخدادهای ترافیکی از رده نهمین علت مرگ در سال 2004 به پنجمین علت در سال 2030 برسد.
هدف: تعیین بار رخدادهای ترافیکی روستایی و واکاوی عوامل منتسب به آن و شدت و میزان آنها.
مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت توصیفی و در شمال ایران در استان گیلان در چهار سال(1388-1391) انجام شد. جامعه پژوهش دربردارنده همه موارد مرگ ناشی از تصادفات مناطق روستایی در این استان بود.
نتایج: نتایج نشان داد که به‌طور کلی 3478 مورد تصادف منجر به مرگ اتفاق افتاده که 80 % آن درجاده‌های برون‌شهری و پیرامون روستایی رخ داده است. در چهار سال مطالعه مرگ ناشی از رخدادهای ترافیکی روستایی در مردان 5/4 برابر زنان بود. میزان سال‌های از دست رفته ناشی از مرگ زودرس(YLL در 1000 نفر) در مجموع دو جنس در مدت چهار سال مطالعه، از 9/11 تا 8/15 در هزار متغیر بوده‌است.
نتیجه‌گیری: برای اثر‌بخشی برنامه‌های مداخله‌ای باید آموزش دوباره برای مردان جوانان در مناطق روستایی مد‌نظر قرار گیرد. آموزش افرادی که دارای حیوانات اهلی مانند اسب، سگ و گاو... بوده توسط کارکنان نظام شبکه بهداشتی مانند بهورز خانه بهداشت داده شود تا از رفت و آمد این حیوانات در ساعت‌های غروب و شب که دید ناکافی وجود دارد پیشگیری شود. آموزش افرادی که در حاشیه جاده‌ها زندگی می‌کنند برای اینکه چگونه دیده شوند داده شود.
واژه‌های کلیدی: بار، رخدادهای ترافیکی، فاکتورها، جامعه روستایی
متن کامل [PDF 191 kb]   (173 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳


XML   English Abstract   Print


دوره 26، شماره 102 - ( 5-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها