دوره 26، شماره 103 و 103 - ( 7-1396 )                   جلد 26 شماره 103 و 103 صفحات 72-82 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان
چکیده:   (1476 مشاهده)

مقدمه: مطالعات علم‌سنجی برای ارزیابی فعالیت‌های علمی و میزان بازدهی آنها، به شمارش تعداد تولید علمی در زمینه‌های گوناگون و واکاوی آنها با استفاده از شاخص‌های مربوطه می‌پردازد و با ارائه ترکیبی مناسب از شاخص‌ها،‌ روند تولید علم و بازدهی پژوهش‌های علمی را بازگو می‌کند.

هدف: این پژوهش بر آن است پژوهش‌های انجام شده در حوزۀ «نارسایی مزمن قلب» را از جنبه‌های مختلف( تحلیلی استنادی، ‌شبکه همکاری علمی، توزیع جغرافیایی‌، مجله‌های هدف، ‌شاخص هرش و‌ هم واژگانی‌) را بررسی کند.

مواد و روش‌ها: این پژوهش با استفاده از روش‌های علم‌سنجی انجام شده‌است. در پژوهش‌های علم‌سنجی گزینش داده‌های نخستین پژوهش اهمیت والایی داشته و این داده‌ها تأثیر مستقیم بر یافته‌ها و نتایج می‌گذارند. به همین دلیل بهتر است رکوردهای اولیه فراگیری و بازدارندگی مناسبی داشته باشند. با توجه به این راستینگی، مقاله‌هایی که با جستار «نارسایی مزمن قلب» به زبان انگلیسی، در‌بازۀ زمانی 2000 تا 2015، در رده‌بندی «سیستم‌های قلب و عروق» وب آو ساینس قرار گرفته‌اند، در این پژوهش بازیابی شدند. در همین راستا از راهبرد جستجوی زیر استفاده شد که به بازیابی 11967 مدرک‌(مقاله، مروری، همایش) انجامید.
نتایج: روند کمی تولید علمی حوزه نارسائی مزمن قلب رشد نسبی داشته‌است. سه پژوهشگری که بیشترین تولید علمی را داشتند، توانستد بالاترین شاخص اچ را نیز بدست بیاورند و‌ تنها 10 مجله‌(07/5 %) بیش از 43% مقاله‌های منتشر شده‌(5202 عنوان) حوزه نارسائی مزمن قلب را منتشر کرده‌اند که ایالات متحده با 4431 پژوهش( 37 %) با موضوع نارسایی مزمن قلب در مقایسه با دیگر کشورهای جهان با اختلاف زیادی در رتبه‌ی نخست قرار دارد.‌ همچنین، یافته‌های پژوهش نشان داد کلیدواژه‌های پر‌بسامد این حوزه در7 خوشه اصلی قرار گرفته‌اند.

 نتیجه‌گیری: ‌سهم کشورها‌ و سهم ‌مجلات در تولیدات علمی حوزه نارسائی مزمن قلب بسیار متفاوت است.

متن کامل [PDF 1606 kb]   (335 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۷