دوره 27، شماره 105 - ( 1-1397 )                   جلد 27 شماره 105 صفحات 28-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات بیماری‌های متابولیک، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
چکیده:   (2510 مشاهده)
چکیده
مقدمه: چاقی یکی از دشواری‌های بهداشتی است که پیامدهایی به دنبال دارد. ناباروری به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی مطرح است. مطالعات نشان داده‌اند که بین چاقی و ناباروری پیوستگی وجود دارد. چاقی باعث اختلال هورمونی می‌شود و نیز با روند تخمک‌گذاری طبیعی تداخل ‌دارد.
هدف: تعیین ارتباط چاقی و عوامل خطرسازآن با ناباروری.
مواد و روش‌ها‌: مطالعه از نوع ‌مقایسه‌ای_تحلیلی بود که بر 200 زن (100 زن نابارور و 100 زن بارور)مراجعه‌کننده به بیمارستان کوثر شهر قزوین در سال‌های 94-1392 با‌.نمونه‌گیری به روش آسان انجام شد. ابزارگرد‌آوری داده‌ها چک لیست دربرگیرنده: اطلاعات دموگرافی، فشارخون،  BMIو نسبت دور کمر به باسن،کلسترول، تری‌گلیسرید، کلسترول_HDL و کلسترول_‌LDL بود. از واکاوی آماری توصیفی و تحلیلی با spss.16  استفاده شد.
نتایج: میانگین شاخص توده بدنی و نسبت دور کمر به دور باسن بین دو گروه اختلاف معنی‌دار بود(05/0>p). بررسی پروفایل چربی نشان داد که سطح کلسترول و تری‌گلیسرید در زنان نابارور نسبت به زنان بارور اختلاف آماری معنی‌دار بود و در زنان نابارور بیشتر بود‌(04/0p=). همچنین، همبستگی مستقیم معنی‌دار بین BMI با سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید بین دو گروه نشان داده شد‌(05/0>p).
نتیجه‌گیری‌: ارتباط مثبتی بین ناباروری و افزایش پروفایل چربی در زنان نابارور وجود دارد. بنابراین، با توجه به افزایش شیوع چاقی در جوامع باید به این نکته توجه ویژه‌ای شود و با آگاه سازی عمومی و ایجاد برنامه‌های تغییر سبک زندگی، به این جستار پرداخت.
متن کامل [PDF 243 kb]   (461 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۹