دوره 27، شماره 105 - ( 1-1397 )                   جلد 27 شماره 105 صفحات 61-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ‌ایران
چکیده:   (1552 مشاهده)
مقدمه: سل ژنیتال و پری‌تونه‌ال می‌تواند تومورهای تخمدان را به علت نشانه‌های مبهم و یافته‌های غیر‌اختصاصی بالینی‌، آزمایشگاهی و پرتونگاری تقلید کند که می‌تواند‌ به تشخیص نادرست بیانجامد.
مصرفی مورد: یک زن 43 ساله با پیشینه دو نوبت حاملگی موفقیت‌آمیز و سزارین با درد‌های لگنی‌، کاهش وزن‌، آسیت مختصر و سطوح افزایش یافته CA-125 و HE4 مراجعه کرد.
تشخیص کارسینوم تخمدان با احتمال بالا داده شد و لاپاراتومی با برداشتن هر دو تخمدان و لنفادنکتومی توتال لگن صورت گرفت. بررسی هیستوپاتولوژی پس از جراحی‌، التهاب گرانولوماتوز نکر‌وتایزینگ  بسیار پیشنهاد‌کننده سل را بدون شواهدی از بدخیمی نشان داد.
درمان ضدسل آغاز شد ونشانه های بیماربه طور کامل بهبود پیدا کرد.
نتیجه‌گیری: ممکن است نتوانیم بدخیمی تخمدان را رد یا سل شکمی را تائید کنیم و معمولا تشخیص قطعی بدون لاپاراتومی تجسسی بدست نمی‌آید. CA-125می‌تواند در هر دو مورد افزایش یابد و روش‌های پرتونگاری بندرت قطعی هستند.
تشخیص زود هنگام سل پری‌تونه‌ال/ تخمدان‌ها حیاتی است زیرا می‌تواند منجر به نازائی شود و از آنجائی که بیشتر با آسیب پیشرفته فراتر از بهبود تظاهر می‌کند که ناشی از تاخیر تشخیص است‌، ممکن است درمان ضدسل در بازیابی کارکرد باروری زنان موثر نباشد.
واژه‌های کلیدی: سل/ دستگاه تناسلی زنان‌
متن کامل [PDF 141 kb]   (316 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۲/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲