دوره 27، شماره 105 - ( 1-1397 )                   جلد 27 شماره 105 صفحات 43-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه‌، واحد لاهیجان، دانشگاه آزاد اسلامی، لاهیجان، ایران
چکیده:   (1807 مشاهده)
مقدمه‌: لیستریوز‌ یکی از بیماری‌هایی است که انسان و جانوران اهلی و وحشی را دچار می‌کند. لیستریا مونوسیتو‍ژنز عامل ایجاد‌کننده این بیماری یکی از مهم‌ترین عوامل باکتریایی منتقــل شــونده از راه مــواد غذایــی اســت و چون در زمینه اثر غلظت‌های مختلف آنتی‌بیوتیک‌ها برروی این باکتری در درون موجود زنده داده‌های زیادی وجود ندارد‌، این مطالعه اهمیت دارد.
هدف‌: تعیین اثرغلظت‌های مختلف تتراسایکلین و تری‌متوپریم درجلوگیری از لیستریوز مادرزادی ایجاد شده در موش(Balb/C).
مواد و روش‌ها‌: در این مطالعه تجربی_تحلیلی‌، اثربخشی غلظت‌های مختلف تتراسیکلین و تری‌متوپریم بر 5 گروه با تعداد 9 تا 13 تایی (زیر درمان تتراسیکلین، تری‌متوپریم، شاهد مثبت و منفی) موش سفید نژاد بالبسی (Balb/C)انجام شد.گروه‌ها به روش دهانی با استفاده از آنتی‌بیوتیک تتراسیکلین و تری‌متوپریم و گروه شاهد مثبت و منفی بررسی شدند. شواهد بالینی‌، نمونه‌گیری از موش‌های آلوده شده و کشت برای شناسایی لیستریوز بکار رفت.‌
نتایج‌: درصد موارد زنده زایمان در موش‌های زیر درمان نسبت به دیگر گروه‌ها ‌‌مقدار بالاتری داشت. در گروه زیر درمان با آنتی‌بیوتیک تری‌متوپریم 100‌% موارد و در گروه تتراسیکلین نیز 74% موارد پاسخ مثبت دادند.
نتیجه‌گیری‌: تری‌متوپریم‌‌ ویژگی درمانی مطلوب‌تری نسبت به تتراسیکلین در جلو‌گیری از لیستریوز مادرزادی در الگوی حیوان آزمایشگاهی دارد.
متن کامل [PDF 194 kb]   (380 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/2/2 | پذیرش: 1397/2/2 | انتشار: 1397/2/2