دوره 27، شماره 106 - ( 4-1397 )                   جلد 27 شماره 106 صفحات 54-64 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست شناسی‌، دانشکده علوم‌، دانشگاه اراک‌، ایران
چکیده:   (1458 مشاهده)
مقدمه: ‌آلزایمر یک بیماری نورو‏دژنراتیو پیش‏رونده است که‌‌ به اختلال حافظه، کاهش کار‏کردهای شناختی و تغییر‌ رفتاری می‌انجامد. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌‌ که آنتی‏اکسیدان‌‏ها‌‌ اثر مثبت بر کاهش اختلال‌ آسیب نورونی در مغز دارند.
هدف: تعیین تاثیر ان‏استیل‏سیستئین به ‏عنوان ‌آنتی‏اکسیدانی نیرومند بر فاکتورهای استرس اکسیداتیو، میزان گلوکز و ذرات چربی در سرم خون رت‎های نر آلزایمری شده با استرپتوزوتوسین بررسی شد.
مواد و روش‏ها: در این مطالعه تجربی 24 سر رت نر بالغ با وزن تقریبی 220-250 گرم به 4 گروه ‌سالین، استرپتوزوتوسین، استرپتوزوتوسین به ‏همراه ان‏استیل‏سیستئین و ان‏استیل‏سیستئین به ‏تنهایی بخش شدند. تزریق استرپتوزوتوسین(mg/kg3) به ‏صورت داخل‏ بطنی در روز اول و سوم پس از کانول‏گذاری و تزریق سالین(ml/kg 1) یا ان‏استیل‏سیستئین(mg/kg300) در روز چهارم پس از کانول‏گذاری به ‏صورت داخل‏صفاقی انجام شد. حافظه جانوران با‌ دستگاه یادگیری پرهیزی غیرفعال ارزیابی و سرم خون برای بررسی سطوح مالون‎دی‎آلدهید، آنتیاکسیدان کل و سوپراکسیددیسموتاز، گلوکز و ذرات چربی‌‌ بررسی شد.
نتایج: استرپتوزوتوسین به‏ طور معنی‌دار‌ سبب کاهش بازخوانی حافظه(001/0p<)، کاهش میزان آنتیاکسیدان کل‌(001/0p<) و کاهش سطح‌ سوپراکسیددیسموتاز(001/0p<) و افزایش سطح مالوندیآلدهید(001/0p<) نسبت به گروه کنترل شد‌ اما تاثیر معنی‌دار‌ بر میزان گلوکز و ذرات چربی سرم خون در مقایسه با گروه کنترل نداشت. تزریق ان‏استیل‏سیستئین منجر به بهبود بازخوانی حافظه(001/0p<) و فاکتورهای استرس اکسیداتیو سرم نسبت به گروه استرپتوزوتوسین شد(001/0p<). تزریق ان‏استیل‏سیستئین به‌ تنهایی نتوانست بهطور معنی دار‌ فاکتورهای‌‏ اندازه گیری شده را نسبت به گروه کنترل بهبود دهد(05/0<p).  همچنین، تزریق ان‏استیل‏سیستئین‌‌ به کاهش سطح گلوکز (05/0(p<، تری‏گلیسرید(001/0(p<، LDL (001/0(p< و افزایش HDL (01/0(p< نسبت به گروه کنترل انجامید.
نتیجه‏گیری: به ‏نظر می‌رسد که ان‌‏استیل‏سیستئین به‌ دلیل ویژگی آنتی‏اکسیدانی توان کاهش اثر‌ STZ برکاستی حافظه را داشته‌‌ و از راه تعدیل برخی فاکتورهای خطرساز مانند گلوکز، ذرات چربی و کاهش ‏استرس اکسیداتیو در پیشگیری و درمان بیماری‌های نورودژنرتیو مانند آلزایمر موثر است.
متن کامل [PDF 284 kb]   (384 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۷