دوره 27، شماره 106 - ( 4-1397 )                   جلد 27 شماره 106 صفحات 32-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
چکیده:   (1675 مشاهده)
مقدمه: توجه به سلامت روانشناختی زنان باردار یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی جوامع به شمار می‌آید؛ چراکه زنان به دلیل شرایط ویژه فیزیولوژی و عوارض جسمی و روانی ناشی از زادوری دستخوش آسیب‌پذیری بیشترهستند.
هدف: مقایسه اثربخشی مدیتیشن ودرمان فراشناختی بر کاهش اضطراب زنان باردار در سه ماهه آخر بارداری.
مواد و روش‌ها: این پژوهش تجربی با طرح تک‌موردی چند خط پایه‌ای است و جامعه‌ی آن دربرگیرنده همه زنان باردار شهر رشت بود که در مدت سه ماهه نخست سال 94 به دلیل شکایت از اضطراب بارداری به مطب یکی از پزشکان متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده بودند. از ایشان خواسته شد تا پرسشنامه اضطراب حاملگی (PRAQ) را کامل کنند. برپایه پاسخ به این پرسشنامه، از جامعه نامبرده، نمونه‌ای به تعداد 8 نفر به صورت نمونه‌گیری هدفمند که نمره بالایی در اضطراب حاملگی داشتند، انتخاب و نیز بر‌اساس متغیرهای سن، شغل و تحصیلات همتا شدند. سپس، به صورت تصادفی به دو گروه آزمایشی تقسیم شدند. گروه اول به صورت انفرادی در نشست‌های درمان فراشناختی و گروه دوم در نشست‌های مدیتیشن شرکت داده شدند. میزان اضطراب حاملگی شرکت‌کنندگان در مراحل پیش‌آزمون، خلال نشست‌های درمانی، پایان نشست‌های درمانی و گام پی‌گیری (40 روز پس از پایان نشست‌های درمانی) اندازه‌گیری شد. روش آماری به کار گرفته شده آزمون فریدمن بود که با نرم‌افزار SPSS انجام شد.
نتایج: درمان فراشناختی و مدیتیشن بر کاهش اضطراب حاملگی زنان باردار در سه ماهه آخر بارداری کارایی دارد (01/0p<) و از نظر اثربخشی در مقایسه با هم تفاوت معنی‌دار ندارد.
نتیجه‌گیری: درمان‌های روانشناختی همچون درمان فراشناخت و مدیتیشن درکنترل اضطراب و سلامت روانشناختی زنان باردار تاثیر دارد.
متن کامل [PDF 310 kb]   (451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲۰