دوره 27، شماره 107 - ( 8-1397 )                   جلد 27 شماره 107 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده مدیریت و حسابداری، واحد رشت، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، ایران
چکیده:   (947 مشاهده)
چکیده
مقدمه: تغییر در نظام سلامت‌ همواره از دغدغه‌های بنیادی دولت‌ها به شمار می‌رود و می‌تواند آثار مثبت و منفی بسیاری ‌‌بدنبال داشته باشد. طرح تحول نظام سلامت از‌‌ برنامه‌هایی است که با هدف بهبود ابعاد درمانی و اقتصادی خانواده‌ها‌ در نخستینگی برنامه‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دولت یازدهم قرار گرفت و پیش بینی می‌شود افزون بر تحول نظام آموزشی، بهداشتی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی، سبب بهبود عملکرد آنها و بیمارستان‌های زیر نظر آنها شود.
هدف: سنجش عملکرد 22 بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیش (فروردین 92 الی فروردین 93) و پس (اردیبهشت 93 الی اردیبهشت 94) از اجرای طرح تحول نظام سلامت، با استفاده از رویکرد واکاوی پوششی داده‌ها ‌‌با توجه به تولید عوامل نامطلوب.
مواد و روش‌ها: این پژوهش، ‌‌مطالعه‌ای توصیفی_ تحلیلی و‌‌ مقطعی و جامعه آماری‌، دربرگیرنده 22 بیمارستان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی گیلان بود و نمونه‌گیری از آن به‌ صورت سرشماری و گردآوری داده‌ها با گرد‌آوری گواه‌مندی‌ها انجام شد. در پایان، داده‌ها‌، با برنامه‌نویسی الگوی‌ دسترسی پذیری ناتوان تحلیل پوششی داده‌ها در نرم‌افزار GAMS واکاوی شد.
نتایج: یافته‌ها نشان داد که در سال 1392 و پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت، 14 بیمارستان (63%) کارا بودند که این تعداد پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت و در سال 1393، به 16 بیمارستان (73%) افزایش یافت. متوسط کارایی فنی نیز به‌ترتیب 954/0 و 958/0 محاسبه شد.
نتیجه‌گیری: ‌اگرچه دیدن آثار تغییر در نظام‌های اجتماعی نیازمند گذشت زمان کافی است، با این حال، گذشت یکسال از پیاده‌سازی طرح تحول نظام سلامت نشان می‌دهد که متوسط عملکرد بیمارستان‌های دولتی استان گیلان بهبود یافته است.
متن کامل [PDF 214 kb]   (375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۵