دوره 27، شماره 107 - ( 8-1397 )                   جلد 27 شماره 107 صفحات 10-18 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه ژنتیک، واحد تنکابن، دانشگاه آزاد اسلامی تنکابن، تنکابن، ایران
چکیده:   (1181 مشاهده)
چکیده‌
مقدمه: تغییر‌ ژنتیکی ژن FGFR3 یکی از عوامل مؤثر در ابتلای به سرطان مثانه است. FGFR3 ‌‌گیرنده‌ی تیروزین‌کیناز دخیل در کنترل چرخه‌ی سلولی و رگ‌زایی است. بررسی‌های پیشین نشان می‌دهد که جهش‌های فعال‌کننده ژن fgfr3 در بیش از 50 درصد ‌کارسینومای اولیه سلول اپی‌تلیال مثانه وجود دارد و از این روی می‌تواند به عنوان مارکر‌ تومور‌ در شناسایی زود هنگام سرطان مثانه کاربرد داشته باشد.
هدف: غربالگری غیر‌تهاجمی، شناسایی جهش ‌S249C ‌در ژن FGFR3 به روش tetra primers Arms PCR و تعیین ارتباط بین حضور این جهش و مراحل اولیه‌ی سرطان مثانه در شمال کشور.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی سلول‌های اپی‌تلیال‌‌ ادرار 100 بیمار دچار تومور مثانه جدا شده و DNA آنها با استفاده از کیت تجاری بیرون آوری شد.پس از مطالعات بیوانفورماتیک، آغازگر‌های با جفت باز‌های اشتباه مناسب برای جهش S249C نمودارسازی و شناخته شد و پس از بهینه سازی واکنش‌، غربال‌گری بر جمعیت مورد مطالعه‌‌ و آنالیز آماری داده‌ها با نرم‌افزار SPSS انجام شد.
نتایج: ‌ پرایمرهای ارمز طراحی شده‌‌ می‌تواند به خوبی الل‌های طبیعی و جهش یافته‌ تومور مارکر S249C را از یکدیگر جدا کند. از 100 نمونه،‌‌ در‌ 28 مورد جهش S249C شناسایی شد. آنالیز آماری داده‌ها نشان از معنی‌دار بودن جهش S249C ‌دارد.(0001/0>p)
نتیجه‌گیری: با توجه به غیر‌تهاجمی بودن و حساسیت بالای روش مولکولی توسعه یافته در این تحقیق می‌توان از آن به عنوان ‌روش غربالگری اولیه در شناسایی زود به هنگام سرطان مثانه استفاده کرد.
متن کامل [PDF 354 kb]   (394 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۵