دوره 27، شماره 107 - ( 8-1397 )                   جلد 27 شماره 107 صفحات 19-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه فارماسیوتیکس و نانوتکنولوژی دارویی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (735 مشاهده)
چکیده
مقدمه: تهیه سیستم دارورسانی آهسته رهش ترامادول هیدروکلرید به عنوان‌‌ داروی ضد‌درد می‌تواند افزون بر بهبود اثر بخشی آن، سبب کاهش عوارض جانبی و افزایش پذیرش بیمار شود.
هدف: ‌‌تهیه میکروسفرهای آهسته رهش ترامادول هیدروکلرید و روکش‌دهی آنها به روش تبخیر حلاﱠل برای دستیابی به الگوی رهش مناسب و آهسته و نیز بازداری رهش انفجاری نخستین.
مواد و روش‌ها: در مرحله نخست میکروسفرهای پایه با‌‌ اتیل‌سلولز و روش ESE تهیه و اثر متغیرهای مختلف همچون مقدار دارو و پلیمر بکار رفته و حجم حلاﱠل فاز داخلی بر ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی آنها شامل اندازه ذره‌ای‌، کارایی محبوس‌سازی، مورفولوژی سطحی و رهش دارو‌ بررسی شد. همچنین، از روش تبخیر حلاﱠل تغییر یافته (MESE) برای تشکیل میکروسفر استفاده ‌‌و به روش ESE مقایسه شد.
نتایج:میانگین قطر میکروسفرهای تهیه شده به روش تبخیر حلاﱠل در محدوده 173-80 میکرومتر و کارایی محبوس‌سازی 92-68 درصد بود. مطالعات آزادسازی حاکی از رهش انفجاری اولیه‌ترامادول از میکروسفرهای تهیه شده به هر دو روش MESE و ESE بود که عمدتاً ناشی از وجود کریستال‌های دارو در سطح ذرات ارزیابی شد. برای دستیابی به رهش طولانی‌تر اقدام به ساخت و روکش‌دهی میکروسفرهای اولیه با استفاده از اتیل‌سلولز به روش تبخیر حلاﱠل یک مرحله‌ای شد که افزون بر کاهش مراحل ساخت، ‌به اصلاح رفتار آزادسازی میکروسفرها و دستیابی به سامانه آهسته رهش بدون رهش انفجاری انجامید.
نتیجه‌گیری: تهیه میکروسفرهای روکش‌دار ترامادول هیدروکلرید به روش تبخیر حلاﱠل، روش مناسبی برای کنترل رهش دارو و ممانعت از بروز اثر انفجاری است.
واژه‌های کلیدی: ترامادول‌/ میکروسفرها
متن کامل [PDF 793 kb]   (264 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۵