دوره 27، شماره 107 - ( 8-1397 )                   جلد 27 شماره 107 صفحات 61-68 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه مدیریت، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد رشت، رشت، ایران
چکیده:   (1077 مشاهده)
چکیده
مقدمه: رفتار شهروندی سازمانی به عنوان یک نگرش و اشتیاق شغلی‌ به عنوان‌ عامل محرک ‌کار در سازمان‌های خدماتی درنظر گرفته می‌شود. یکی از عوامل مؤثر بر ایجاد و ارتقای رفتارهای فرانقشی مانند رفتار شهروندی سازمانی و اشتیاق شغلی برای سازمان‌های خدماتی، سبک‌های رهبری اخلاق مدار در سازمان است که به ساختار و کارکنان از دید میزان توانمندی‌شان توجه دار‌د.
هدف: بررسی رابطه‌‌ رهبری اصیل، توانمندسازی روانشناختی و رفتارهای مثبت شغلی(رفتار شهروندی سازمانی و اشتیاق شغلی) در کارکنان بخش اورژانس مراکز آموزشی‌_‌درمانی شهر رشت‌‌.
مواد و روش‌ها: پژوهش ما‌‌ کاربردی و از دید گرد‌آوری داده‌ها، توصیفی_پیمایشی بود. جامعه آماری پژوهش کارکنان بخش اورژانس مراکز آموزشی درمانی شهر رشت به تعداد‌ 408 نفر بود که به روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای‌، 198 نفر برپایه فرمول کوکران انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسشنامه استاندارد رهبری اصیل والوم‌وا(2008)، رفتار شهروندی سازمانی پودساکف (1998)، اشتیاق شغلی باکر(2009) و توانمندسازی روانشناختی کانگر و کاننگو(1998)‌ بوده‌ و داده‌ها به روش واکاوی معادله‌های ساختاری( SEM) با نرم‌افزارLISREL8.50 ‌بررسی شدند.
نتایج: ‌‌بین رهبری اصیل، توانمندسازی روان‌شناختی، رفتارشهروندی سازمانی و اشتیاق شغلی ارتباط مثبت و معنی‌داری وجود داشت و میزان همبستگی بین رهبری اصیل و توانمندسازی روانشناختی(41/0)، توانمندسازی روان‌شناختی و رفتار شهروندی سازمانی(85/0)، توانمندسازی روان‌شناختی و اشتیاق شغلی(53/0) برآورد شد.
نتیجه‌گیری: باتوجه به روابط‌‌ رهبری اصیل، توانمندسازی روان‌شناختی، رفتار شهروندی سازمانی و اشتیاق شغلی و با توجه به نقش مثبت رفتارهای فرانقشی در گروه اورژانس مراکز آموزشی_‌درمانی شهر رشت، ‌ارتقای دیدگاه‌ رهبری اصیل که زیرمجموعه‌ی رهبری اخلاق مدار است،‌‌ اهمیت فراوان دارد.
متن کامل [PDF 223 kb]   (401 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۶