دوره 27، شماره 108 - ( 11-1397 )                   جلد 27 شماره 108 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه میکروبیولوژی، دانشکده علوم پایه، واحد ساوه، دانشگاه آزاد اسلامی، ساوه، ایران
چکیده:   (701 مشاهده)
چکیده
مقدمه: کاندیدا‌آلبیکنس همزیست اختیاری انسان بوده که بیشتر در دستگاه گوارش زندگی می‌کند. این گروه قارچ‌ها در جائی که پایداری میزبان در برابر عفونت به طور موضعی یا سیستمی کاهش یابد بیماریزا می‌شود. باکتری‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد کننده‌ واژینیت‌ها هستند ولی کاندیدا‌آلبیکنس به عنوان دومین عامل مسبب این عفونت به شمار می‌آید. گونه کاندیدا‌آلبیکنس‌ مسئول 90-70‌ درصد عفونت‌های قارچی‌ واژینال است.
هدف: ‌پژوهش مطالعه پلی‌مورفیسم ژنومی کاندیدا‌آلبیکنس جداشده از زنان دچار واژینیت با استفاده از روش RAPD-PCR
مواد و روش‌ها: این تحقیق مطالعه‌ای دوره‌ای بود که به روش توصیفی_‌تحلیلی نمودارسازی و اجرا شد. در این تحقیق 60 نمونه دربرگیرنده 30 نمونه واژینال از بیمارستان شریعتی ‌تهران‌ و 30 نمونه از بیمارستان زنان کرمان توسط پزشک متخصص زنان و زایمان گرد‌آوری شد. با استفاده از لوپ استریل از مخمرهای گونه‌های مختلف بر‌‌ محیط کشت افتراقی کروم آگار کاندیدا کشت داده شد. افتراق زیرگونه‌ها و مطالعه‌ی ارتباط گونه‌های ویژه با اشکال بالینی و تایپینگ جدایه‌های آلبیکنس به روش RAPD-PCR  انجام شد.
نتایج: افزایش گونههای غیر‌آلبیکنس و مقاوم‌ به داروها نه تنها در نقاط مختلف ایران بلکه در جهان نیز به طور محسوسی دیده می‌شود. ‏در این مطالعه برپایه نتایج کشت و آزمایش مستقیم 60 ‌نفر آلوده به‌‌ ولوواژینیت کاندیدایی از دو استان کرمان و تهران بودند که از نظر ژنتیکی شباهت‌ها و تفاوت‌هایی داشتند و در 14 کلاستر قرار گرفتند. در برخی کلاستر‌ها سویه‌های تکراری وجود داشت که نشان از شباهت ژنومی سویه‌ها دارد.
نتیجه‌گیری: چندین روش انگشت‌نگاری ژنومی برای انواع جدایه‌های بالینی کاندیدا البیکنس وجود دارد که بکارگیری‌‌ روش ژل الکتروفورز میدان ضربه‌ایPulsed field gel electrophoresis ‌، روش‌های انگشت نگاری بر اساس ریبوتایپینگ و روش‌های انگشت نگاری بر اساس PCR برای‌ ارزیابی شیوع و مطالعات اپیدمیولوژی‌ سودمند است.
متن کامل [PDF 290 kb]   (256 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۷