دوره 28، شماره 111 - ( 8-1398 )                   جلد 28 شماره 111 صفحات 13-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه مهندسی علوم زیستی، دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (579 مشاهده)
چکیده
مقدمه: نانو‌ذره نقره یکی از محصولات نانو تکنولوژی است که ویژگی ضدمیکروبی دارد. نانوذره نقره می تواند موجب بهبود کارایی، کاهش هزینه های ضدمیکروبی و افزایش دوام و کارایی پانسمان گردد.
هدف: شناساندن پانسمانی‌‌ که همزمان با شتاب دهی و بهبود روند بازسازی زخم، با نمدار نگه‌داشتن محیط آن از ایجاد کلونی‌‌ میکروارگانیسم‌ها و عفونی شدن زخم پیشگیری‌‌ کند.
مواد و روش‌ها:نانو ذرات نقره را در منافذ برگه‌های کلسیم آلژینات به دام انداخته‌‌ و بارگذاری ریزه‌ها بر روی فیلم انجام شد. با جایگیری پانسمان بر روی زخم، یون‌های نقره در محیط زخم رها‌ می‌شوند. پس از بارگذاری تایید وجود نانو‌ذرات نقره در ساختار کلسیم آلژینات با استفاده از نگاره میکروسکوپ الکترونی روبشی ( SEM) انجام شد. در بررسی اثر پانسمان بر بافت موجود زنده نخست زخم‌هایی با ابعاد 2×2 سانتی‌مترمربع ‌‌بر‌‌ بدن موش‌های صحرایی ایجاد و در روز‌های 1، 7 و 14 از روند ترمیم زخم‌ها عکسبرداری شد و با نرم‌افزار ایمیج جی مساحت زخم برآورد و بررسی‌ هیستومورفولوژی نیز انجام شد.
نتایج: شناسه‌یابی نانو‌ذرات نقره به روش تفرق دینامیک نورو پتانسیل زتا انجام شد و به ترتیب nm 4/61 و 83/20- میلی‌ولت بدست آمد. بررسی ویژگی‌های ضد‌باکتریایی و آزمون سمیت سلولی انجام‌‌ و نتایج ‌به انتخاب غلظت بهینه 100 میکروگرم بر لیتر یا 5/17 میکرو‌گرم به ازای واحد سطح فیلم آلژینات انجامید. همچنین در روزهای 7 و 14 از زخم برای بررسی‌‌ هیستوپاتولوژی نمونه‌برداری‌‌ شد و تغییر‌ شکل سلول‌های پوست بررسی شد.
نتیجه‌گیری: ‌‌پانسمان‌‌ به طور همزمان روند ترمیم زخم را شتاب داده و از ایجاد عفونت‌‌ زخم و درنگ در بازسازی آن پیشگیری‌ می‌کند
متن کامل [PDF 829 kb]   (192 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/8/25 | پذیرش: 1398/8/25 | انتشار: 1398/8/25