مقالات پذیرفته شده                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (60 مشاهده)
زمینه: پریودنتیت بعنوان یک بیماری التهابی با تولید سایتوکایین ها می تواند منجر به پاسخ التهابی موضعی و سیستمیک شود. از طرفی طی التهاب سیستمیک در بدن میزان پروتئین های فاز حاد می تواند تغییر کند. پروتئین های فاز حاد، شامل انواع مثبت و منفی می باشند، که در پاسخ به شرایط التهابی، غلظت انواع مثبت، افزایش و انواع منفی، کاهش می یابد. بنابراین بررسی تغییرات پروتئین های فاز حاد، بعنوان یک نشانگر در طی روند بیماری پریودنتیت و درمان پریودنتال می تواند بکار رود.
هدف: هدف از این مقاله مروری بررسی تاثیر پریودنتیت و درمان پریودنتال بر روی پروتئین های فاز حاد مثبت می باشد.وجه تمایز مقاله ی حاضر، بررسی تاثیر بیماری پریودنتال و درمان آن بر روی پروتئین های فاز حاد مثبت می باشد. علاوه بر آن معرفی پروتئین های فاز حاد مثبت جدید، تا در آینده بتوان از آنها جهت انجام مطالعات جدید بهره برد.
مواد و روش ها: در این مطالعه کلید واژه های پریودنتیت، پروتئین های فاز حاد، دبریدمان پریودنتال، مدیاتورهای التهابی به انگلیسی در موتور جستجوی گوگل اسکولار و پایگاه های اطلاعاتی پاب مد و اسکوپوس، در محدوده سال 2000 تا 2022 جست و جو شد. از بین مقاله های یافت شده، در نهایت 65 مقاله مرتبط انتخاب و بررسی شد.
یافته ها: با توجه به بررسی مقالات، مشاهده شد که پریودنتیت بعنوان یک بیماری التهابی می تواند منجر به افزایش سطوح پروتئین های فاز حاد مثبت شده و متعاقبا پس از درمان غیر جراحی و جراحی پریودنتال،کاهش در سطوح آنها دیده شد.
نتیجه گیری : پریودنتیت بعنوان یک بیماری التهابی می تواند منجر به تغییر سطوح پروتئین های فاز حاد مثبت شود، بطوریکه این بیماری منجر به افزایش سطوح این پروتئین ها می شود.درمان پریودنتال، که شامل درمان غیر جراحی(قدم اول درمان پریودنتال می باشد و استاندارد طلایی این درمان جرمگیری بالا و زیر لثه و تسطیح سطوح ریشه به هدف حذف عوامل اتیولوژیک است) و در صورت نیاز درمان جراحی می باشد   منجر به کاهش سطوح آنها می شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/3/17 | پذیرش: 1401/10/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Guilan University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb